Meal Prepping


Why do Beau and I meal prep? To keep on track, to know exactly what we're eating and to have our food already prepared because we are so busy! Pre-preparing your meals is going to make sticking to your food goals so much easier for you, and it works out relatively cheap too. We find that when we prep our meals we waste less food and we eat out less. It results in us saving money and then because we're eating healthy we feel good. This is about a weeks worth of food for us and it cost $132 (which works out to us spending $9.42 each per DAY for our food - so cheap!!) and a couple of hours of effort. (It took half an hour to cut up the fruit and veggies as well as puree the mango. Then about an hour and a half to cook all the food).

What do we have this week?

Left to right, top to bottom:

Chia seed pudding x 4 (base pudding recipe here)

Kiwi fruit x 4

Mango puree (to eat with chia seed puddings)

Blueberries x 2

Protein muffins x 4 (recipe here)

Paprika & chilli chicken with vegetables x 6

Chicken, chickpeas and vegetables x 4

Bananas x 1 million

Mince and lettuce leaves (we eat this as 'tacos' with avocado and tomato)

Watermelon (prepared to go into smoothies)

Cut up pears x 4

Cut up carrots x 4

If you're like us and you find that by the end of the day you want to just grab something easy and convenient because you've finished work late and you're tired, try prepping your meals like this. It's going to make your weight loss or fitness journey much easier.